top of page

Talenciaki - bierzemy udział!







































 

Plakat akcji talenciaki.jpg

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji „Szkoły pełne talentów” Lidl.

Możesz pomóc nam zbierać Talenciaki, które odbierzesz w Lidlu – za każde wydane 50 zł (w tym 1 warzywo lub owoc) dostaniesz 1 Talenciaka.

Zebrane Talenciaki przekaż w Szkole (do skrzynki obok pomieszczenia pani Woźnej w budynku A i B) lub zeskanuj kod QR z TALENCIAKA i zasil konto szkoły

TUTAJ MOŻESZ PODAROWAĆ TALENCIAKI NASZEJ SZKOLE -> https://szkoly.lidl.pl/Talenciaki/daneSzkoly/48528

Akcja trwa do 17 listopada br.

20 listopada - środa - Zebrania z rodzicami. Godziny podane zostały przez wychowawców za pośrednictwem e-dziennika.

Szkoła przystąpiła do programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” - zainicjowanego przez Fundację UNAWEZA (Martyny Wojciechowskiej). Jest on reakcją na obecną kondycję zdrowia psychicznego wśród młodych. Program powstał w odpowiedzi na potrzeby uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i podkreśla znaczenie otwartej dyskusji o zdrowiu psychicznym.

Inspiracją do stworzenia programu były kierunki wyznaczone przez wyniki badania „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Badanie to ujawniło obraz młodzieży borykającej się z samotnością, niską samooceną, ograniczonym poczuciem wpływu na otoczenie, brakiem zaufania do profesjonalnej pomocy i wsparcia społecznego, a także z przemocą rówieśniczą i hejtem. Nauczyciele, rodzice oraz uczniowie mogą pozyskać wiedze i wsparcie również korzystając z podanych linków.

https://mlodeglowy.pl/

https://mlodeglowy.pl/kompendium-wiedzy/

 

 

Drodzy Nauczyciele, Kochani Uczniowie!

30 października w naszej szkole odbędzie się DZIEŃ DYNI. Zapraszamy do wspólnej zabawy oraz wzięcia udziału w konkursie.

Więcej informacji znajdziecie na szkolnym Facebooku.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami

JESTEŚMY W PROJEKCIE!

Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Polak ma essę!2”.

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest utrwalanie zdobytej wiedzy oraz rozwijanie nowych umiejętności poprzez zabawę i integrację uczniów.

Klasy czwarte i piąte będą realizowały na lekcjach języka polskiego różnorodne, kreatywne zadania. Efektami będziemy dzielić się na naszym Facebooku!!

Informacja Rady Rodziców

Konkurs świąteczny RR :

Klasy 1-3 ,,Gwiazda Betlejemska”

Klasy 4-8 ,,Stajenka Betlejemska”

Prace należy oddać do sekretariatu do dnia 30 listopada.

 

Kiermasz świąteczny odbędzie się 5 grudnia.

Wyniki konkursu fotograficznego "Jesień w obiektywie" organizowanego przez świetlicę szkolną.

I miejsce: Zielińska Oliwia kl. 1b

II miejsce: Koralewska Julia kl. 1a

III miejsce: Szczyrba Filip kl. 3a

Wyróżnienia: Magiera Paweł kl.2a, Chojnacka Lena kl.3a, Kowalski Wojciech kl.2a, Kowalski Leon kl.3a, Kolebski Szymon kl. 1a, Kluczyk Marta kl.3b

Dziękujemy bardzo za liczny udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy wygranej.

​​​​

W dniu 9 kwietnia, zgodnie z harmonogramem, odbędą się zebrania z rodzicami. Godziny podane zostaną przez wychowawców za pośrednictwem e-dziennika.

 

Drodzy Uczniowie i Rodzice

Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza do zaangażowania się w zbiórkę dla osób chorych (pacjentów onkologicznych). Dary przynosimy do Pani woźnej ( budynek A). Szczegóły na plakacie <---- Zbiórka będzie trwała do piątku 11 kwietnia

Bezpieczeństwo na feriach zimowych⛄️❄️

Ferie zimowe to czas radości😀, zabaw i odpoczynku, ale również czas, w którym warto pamiętać o bezpieczeństwie. Oto kilka zasad, które pomogą Ci spędzić ten czas w sposób bezpieczny i przyjemny:

1. Bezpieczeństwo na stoku🏂 ⛷️

Noszenie kasku: Zawsze zakładaj kask podczas jazdy na nartach lub snowboardzie. To ważne dla ochrony głowy.
Znajomość zasad: Przestrzegaj zasad narciarskich i regulaminu stoku. Zawsze zjeżdżaj w kontrolowany sposób i nie zjeżdżaj poza wyznaczone trasy.
Obserwowanie otoczenia: Zwracaj uwagę na innych narciarzy i snowboardzistów. Unikaj niebezpiecznych manewrów.

2. Zimowe zabawy na świeżym powietrzu❄️⛄️🛷

Ubiór odpowiedni do pogody: Zakładaj ciepłe i wodoodporne ubrania. Pamiętaj o rękawicach, czapce i szaliku.🧤🧣
Bezpieczne zabawy: Unikaj zabaw w pobliżu ruchliwych ulic 🚚🚗czy w miejscach, gdzie mogą być niebezpieczne przeszkody, jak np. stawy czy rzeki.
Lodowiska: Jeśli planujesz jazdę na łyżwach ⛸️, upewnij się, że lodowisko jest bezpieczne i dobrze utrzymane.

3. Bezpieczeństwo w domu

Zachowanie ostrożności: Podczas ferii możesz spędzać więcej czasu w domu. Upewnij się, że nie bawisz się w pobliżu gorących urządzeń, takich jak piekarniki czy kominki.
Używanie sprzętu sportowego: Sprawdzaj, czy sprzęt, z którego korzystasz, jest w dobrym stanie. Nie używaj uszkodzonego sprzętu.

4. Bezpieczeństwo w podróży🧳

Zasady na drodze: Jeśli podróżujesz z rodzicami, zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa. Nie rozpraszaj kierowcy.
Zachowanie w komunikacji publicznej: W komunikacji publicznej bądź ostrożny i zwracaj uwagę na swoje rzeczy osobiste. Nie rozmawiaj z obcymi.

5. Ogólne zasady bezpieczeństwa

❗️Informowanie rodziców: Zawsze informuj rodziców lub opiekunów, gdzie się wybierasz i z kim spędzasz czas.

Zachowanie w grupie: Staraj się spędzać czas z przyjaciółmi. W grupie jest zawsze bezpieczniej.

Zaufanie własnym instynktom: Jeśli czujesz się niepewnie w jakiejś sytuacji, nie wahaj się poprosić o pomoc dorosłego.

Pamiętaj, że ferie zimowe to czas na odpoczynek i zabawę. Stosując się do powyższych zasad, możesz cieszyć się zimą w pełni, dbając o swoje bezpieczeństwo i zdrowie!

 

Ferie zimowe - broszura

Ferie zimowe - prezentacja

 

W związku z pracami nad aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030 roku, na prośbę pracowników UM Ruda Śląska przekazujemy zaproszenie do wypełnienia ankiety:

 

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dotyczącej potrzeb mieszkańców obszaru rewitalizacji. Twoja opinia jest niezwykle ważna i pomoże określić przyszły kształt Twojego otoczenia. Twoje odpowiedzi pozwolą zaplanować takie działania rewitalizacyjne, które odpowiedzą na faktyczne wyzwania tej części miasta. Ankieta zajmie tylko kilka minut, a Twój głos ma realny wpływ na rozwój naszej wspólnej przestrzeni i planowanie działań pozwalających zaspokoić potrzeby mieszkańców. Dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie!".

 

Link do ankiety: https://www.badania-ipc.pl/poll/index.php/843168/lang-pl

 

Zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY 12 lutego godzina 16:30 - 18:00

 

 

Wizerunek - ważna sprawa!

 

Publikowanie zdjęć i nagrań z wizerunkami dzieci i młodzieży stało się jedną z najczęściej poruszanych kwestii w ostatnich miesiącach. Wizerunek młodych osób to dobro osobiste oraz dane osobowe, które zgodnie z obowiązującymi przepisami podlegają ochronie. Dlatego też, rozpowszechniając taki materiał (rodzice, nauczyciele i inni) w imieniu dzieci, należy postępować wyjątkowo rozważnie.

 

Aby zwrócić uwagę na tę ważną kwestię, Biuro Rzecznika Praw Dziecka rozpoczyna ogólnopolską kampanię „Więcej szacunku dla młodego wizerunku”, mającą na celu podkreślenie fundamentalnego znaczenia ochrony wizerunku młodych ludzi w Internecie – w trosce o ich bezpieczeństwo, prywatność oraz poszanowanie ich praw.
https://brpd.gov.pl/wp-content/uploads/2024/12/RPD_wizerunek_w_sieci_plakat.pdf


Wyniki szkolnego konkursu literacko – plastycznego dostępne są w zakładce Uczeń/Nasze Sukcesy
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Kiermasz ciast Rady Rodziców - 5 grudnia 2024

KONKURS DLA KLAS 1-3 <-----


Lekki tornister
Przeciążone plecaki uczniów to poważny problem narzucający potrzebę edukacji i działań zaradczych. Kształtowanie prawidłowej postawy ciała jest jednym z warunków właściwego rozwoju fizycznego dziecka. Ciężkie tornistry mogą przyczynić się do niewłaściwej postawy, bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia. Tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
a jego ciężar – być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, a lżejsze
– wyżej. Zaleca się, by tornister miał równe, szerokie szelki, których długość umożliwi uczniowi jego swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie plecaka do pleców. Doradza się również dodatkowe zapięcie spinające szelki
z przodu klatki piersiowej. Tornister należy nosić na obu ramionach.





































 

Wady postawy - lekki tornister - infografika1
Jak pakować swój tornister - infografika

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

Poniedziałek 2 września

Klasy 2-8 godzina 9:00

klasy 1 godzina 11:00

 

Uwaga ważna informacja dla rodziców

Aktualizacja Dziennika VULCAN

Sprawdź, w jaki sposób zaktualizować konto Rodzica i Ucznia ---> Instruktaż firmy Vulcan

Zalecane Konto eduVULCAN

Przypominamy, że uczniowie nie logują się do aplikacji kontem rodzica. Uczeń ma posiadać swoje konto z uprawnieniami ucznia.

Drodzy Uczniowie

Dziękujemy Wam za kolejny rok nauki. Jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć i postępów, które udało Wam się osiągnąć. Życzymy Wam udanych i beztroskich wakacji, pełnych radości, słońca i niezapomnianych przygód. Odpocznijcie, łapcie chwile spokoju i zapomnienia, bo zasłużyliście na to po całym roku nauki. Wróćcie do nas wypoczęci i pełni energii, gotowi na nowe wyzwania i ciekawe lekcje.

Do zobaczenia we wrześniu

Dyrekcja i Nauczyciele

Bepieczne wkacje (1).png
bezpieczne wakacje.jpg

Czy brązowo zawsze znaczy zdrowo?
 

  Promieniowanie słoneczne jest niezbędnym czynnikiem warunkującym życie na Ziemi. Niewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia i odgrywają istotną rolę w syntezie witaminy D3, jednak nadmierna ekspozycja prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Przy czym należy zwrócić uwagę, że dawka promieniowania, jaka jest potrzebna dla wytworzenia odpowiedniej ilości witaminy powstaje już w wyniku przebywania około 15 minut dziennie na słońcu z odsłoniętą twarzą i dłońmi.

            W zależności od rodzaju promieniowania UV występują różne skutki ekspozycji. Natężenie promieniowanie UVA jest niezależnie od pory roku oraz warunków pogodowych i ma zdolność przenikania przez szkło. To właśnie ono wnika w głębokie warstwy naskórka, docierając aż do komórek skóry właściwej, co wpływa na jej kondycję, powodując tzw. fotostarzenie- przedwczesne starzenie się skóry. Natomiast natężenie promieniowania UVB jest najsilniejsze latem, szczególnie w godzinach okołopołudniowych (10.00-16.00). Jest ono zatrzymywane przez szyby oraz chmury, jednak także wnika w skórę. To właśnie promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za opalanie skóry, a także rumień fotochemiczny, objawiający się zaczerwienieniem skóry po kąpieli słonecznej, poparzenia oraz zmiany nowotworowe. Ponadto istnieje jeszcze promieniowanie UVC, lecz jest ono prawie całkowicie absorbowane przez warstwę ozonową, w związku z czym nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

            Negatywne skutki nadmiernej ekspozycji można podzielić na dwie grupy: reakcje ostre oraz skutki odległe. Nierzadko ostrym odczynom posłonecznym towarzyszą obrzęki skóry, złe samopoczucie, a na skórze, oprócz rumienia, pojawiają się pęcherze. W najcięższych przypadkach pojawiają się również objawy ogólne, tj. gorączka, bóle głowy, nudności czy wymioty.

Niekorzystne efekty odległe działania promieniowania słonecznego to wspomniane już przyspieszenie procesu starzenia się skóry czy zmian skórnych o charakterze nowotworowym jak: czerniak złośliwy, który charakteryzuje się niezwykle dynamicznym wzrostem.

Czerniak może być nowym znamieniem na skórze lub może powstać z istniejącego zdrowego znamienia pod wpływem słońca

 

Ponadto ekspozycja na promienie UV może skutkować wystąpieniem:

•    przebarwień skóry,

•    zaskórników,

•    nadprodukcji wolnych rodników- drobne uszkodzenia i degeneracja włókien kolagenowych,

•    immunosupresji- osłabienie układu odpornościowego. Udowodniono, że  intensywne opalanie prowadzi do reaktywacji wirusa opryszczki- Hermes simplex Virus.

•    chorobami oczu.

            W celu ograniczenia negatywnych skutków promieniowania UV Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała następujące zalecenia:

•    ograniczenie czasu przebywania na słońcu w godz.10.00 -14.00

•    noszenie ubrań ochronnych, nieeksponowanie całego ciała na promienie UV

•    noszenie okularów przeciwsłonecznych z panelami bocznymi

•    używanie kremów z filtrem ochronnym zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi na opakowaniu

•    ochrona niemowląt i dzieci przed promieniowaniem UV

•    systematyczna obserwacja występujących i nowych znamion oraz konsultacja ze specjalistą po zakończeniu sezonu letniego.  

 

            Lato to okres w roku, kiedy skóra jest najbardziej narażona na podrażnienia, wywołane promieniowaniem UV, pod wpływem których może dojść do mutacji prowadzących do rozwoju nowotworu. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o odpowiedzialnej profilaktyce pierwotnej (kremach z filtrem ochronnym, ograniczeniu przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia), jak i wtórnej – kontrola znamion i szybka reakcja w razie niepokojących objawów. Warto pamiętać, że odpowiednio wcześnie wykryta zmiana nowotworowa skóry jest prawie w 100% uleczalna. 

 

Źródła: http://www.wsse.katowice.pl , www.akademiaczerniaka.pl

Pacholczyk M. ,Ferenc T ,Czernicki J.  Wpływ słonecznego promieniowania ultrafioletowego (UV) na organizm człowieka Część I: Charakterystyka wybranych właściwości fizykochemicznych
i biologicznych promieniowania UV

 

 

 

 

 


                          Kliknij aby powiększyć -->


 

Wpływ solarium na zdrowie - ulotka
Ulotka - szkodliwość promieniowania UV na zdrowie
bottom of page